sobota, 26 stycznia 2013

Mechanika kwantowa- ogólne informacje





„Nikt nie rozumie teorii kwantowej.” 
                                                                           – Richard Feynman

 Skoro tak mówi sam Noblista w dziedzinie fizyki kwantowej to tak pewnie jest ;)

Mamy coś co może być jednocześnie falą i cząsteczką, ale do końca nie potrafimy wyjaśnić jak to jest możliwe. Potrafimy świetnie wykorzystywać to w praktyce przy użyciu rożnych równań (nie wiedząc do końca co liczymy!?) potrafimy budować takie urządzenia jak np. lasery czy mierzyć bardzo małe odległości (do 12 miejsc po przecinku- co odpowiada wielkości atomu). W fizyce kwantowej w przeciwieństwie to fizyki klasycznej nie badamy czegoś intuicyjnie tylko opieramy się na pewnych założeniach i po prostu przyjmujemy, że tak jest. 

Ciekawy eksperyment:




Audycja radiowa dotycząca fizyki kwantowej. Skałada się z 5 cześci, trwa prawie 45 minut, ale jest dość ciekawa (nie tylko dla ludzi studiujących fizykę). Można ja pobrać w formie pliku mp3 i odtwarzać np. w telefonie komórkowym jadąc na uczelnie.

1/5


2/5

3/5

4/5

5/5





I na koniec jeszcze jeden cytat:

Są fizycy utrzymujący, że rozumieją to [odmianę fizyki kwantowej] tak samo jak rozumieją czym są kamienie i szafy. W rzeczywistości rozumieją zgodność teorii z wynikami pomiarów. Fizyka, mój drogi, jest wąskim szlakiem wytyczonym przez czeluście, nieposiężne dla ludzkiej wyobraźni. Jest to zbiór odpowiedzi na pytania, które zadajemy światu, a świat udziela odpowiedzi pod warunkiem, że nie będziemy mu stawiali innych pytań, niż tych które wykrzykuje zdrowy rozsądek.
Czymże jest zdrowy rozsądek? Jest tym, co ogarnia intelekt stojący na zmysłach takich samych, jak zmysły małp. Ów intelekt chce poznawać świat zgodnie z regułami ukształtowanymi przez jego ziemską niszę życiową. Ale świat poza tą niszą, tą wylęgarnią inteligentnych małpoludów, ma własności, których nie można wziąć do ręki, zobaczyć, ugryźć, usłyszeć, opukać i w ten sposób zawłaszczyć. 


                                                                                                                 – Stanisław Lem, Fiasko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz